4. prosince 2023

Dnešní věda často směřuje k vývoji technologií, které budou modernější, šetrnější a také úspornější. K nejatraktivnějším oblastem výzkumu pak patří oblast technologií využívaných ve vesmíru. S cílem posunout technologii v této oblasti výzkumníci z CEITEC VUT spolu s kolegy z FEKT VUT už od počátku roku zpracovávají signály z nanosatelitu BDSAT-2, který obíhá kolem Země. Data ze satelitu včetně aktuální polohy nyní můžete sledovat online.

 

BDSAT-2 je nanosatelit, tzv. cubesat. Je to malá kostka o velikosti 10 × 10 × 10 cm. Ačkoliv je takhle malý, dokáže zastat úkoly větších satelitů a představuje tak nízkonákladovou variantu pro vývoj a testování nových technologií v kosmu. Po neúspěšném pokusu se satelitem BDSAT, který přestal vysílat po několika týdnech, představuje BDSAT-2 druhý, tentokráte již velmi úspěšný, počin, za kterým stojí brněnská firma BD Sensors, Spacemanic a výzkumníci z CEITEC VUT a FEKT VUT.

Vesmírný nanosatelit BDSAT-2 již jedenáct měsíců obíhá Zemi. Do vesmíru ho z mysu Canaveral vynesla raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX již 3. ledna 2023. Měření a experimenty byly vzápětí úspěšně zahájeny a satelit nyní z oběžné dráhy v pravidelných intervalech vysílá telemetrická data. Cílem je otestovat vybrané snímače tlaku pro náročné vesmírné aplikace a využití banky superkapacitorů jako inovativního řešení pro ukládání elektrické energie ze solárních článků v družicích. Satelit se totiž v době, kdy je přivrácen ke Slunci nabíjí, zatímco při letu ve stínu spotřebovává nastřádanou energii. Toto řešení by v budoucnu mohlo nahradit konvenční bateriové napájecí systémy.

Již dříve jsme čtenáře informovali o tom, že nanosatelit získal na veletrhu AMPER ocenění Zlatý AMPER. Řešitelský tým BDSAT a VUT však neusnul na vavřínech a pokračoval v intenzivním testování a sběru dat ze všech implementovaných subsystémů a experimentů satelitu BDSAT-2. Výsledky a závěry z těchto měření byly následně prezentovány v rámci závěrečného oponentního řízení k projektu „BDSAT – Nanosatelit pro experimentální ověření senzorických systémů na orbitě“, které se uskutečnilo 7. června 2023 na půdě CEITEC VUT v Brně. Projekt byl hodnoticí komisí oceněn celkovým hodnocením „V – vynikající výsledky mezinárodního významu“.

Nedávno byl také spuštěn nový portál www.bdsat.cz, kde je možné sledovat data z nanosatelitu včetně jeho aktuální polohy na orbitě.

„Po úspěšném vynesení nanosatelitu v lednu byla družice uvedena do provozu a následně byly nastaveny všechny potřebné parametry nanosatelitu i pozemní stanice tak, aby bylo umožněno pravidelné a spolehlivé rádiové spojení. Pak již byla zahájena fáze testování na orbitě, sběr telemetrických dat i měřených hodnot z obou experimentů a jejich následné zpracování a vyhodnocování. Nízká oběžná dráha zhruba 550 km nad zemským povrchem, na které nanosatelit operuje, přináší specifická omezení. Rádiové kontakty se satelitem jsou totiž poměrně krátké a přibližně 98 % času musí satelit vykonávat všechny akce, měření a ukládání autonomně. Přesto probíhající měření a komunikace s nanosatelitem potvrzují správný chod všech částí systému. Podle dosavadních měření testované tlakové senzory i banky kapacitorů na palubě nanosatelitu splňují velmi náročné požadavky jak z hlediska přežití v drsných podmínkách vesmíru, tak z hlediska zachování přesnosti a ostatních technických parametrů. Potvrzuje se, že testované technologie pro budoucí kosmické aplikace jsou spolehlivé i v náročných podmínkách vesmíru,“ dodal Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Z vesmíru do Brna. Nanosatelit BDSAT-2 úspěšně poslal první telemetrická data z…

4. 1. 2023

Novinky Výzkum Ocenění Tiskové zprávy

Vítěz soutěže Zlatý AMPER 2023: Nanosatelit BDSAT

31. 3. 2023

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Raketa Falcon vynese český nanosatelit. Výzkumníci tak ve vesmíru otestují…

31. 3. 2022