Mezinárodní sdružení biomedicínských výzkumných institucí ze zemí střední a východní Evropy Alliance4Life konstatovalo, že současná energetická krize bude mít negativní dopad na výzkum, a to zejména na výzkumné infrastruktury.  Členské instituce Alliance4Life upozorňují jednotlivé národní vlády, že experimentální výzkum v oblasti biomedicínských věd je extrémně energeticky náročnou činností a bude zapotřebí ho zahrnout do vládních programů podpory. Členové Alliance4Life vyzývají, aby vlády přehodnotily provozní financování výzkumných infrastruktur a aby zohlednily rostoucí náklady na používání nejmodernějších výzkumných technologií. Předseda Alliance4Life Jiří Nantl, který je zároveň ředitelem Středoevropského institutu CEITEC Masarykovy univerzity, o tomto problému informoval v dopise adresovanému ministryni pro vědu, výzkum a inovace Heleně Langšádlové a ministru školství, mládeže a tělovýchovy Vladimíru Balašovi.

„Experimentální výzkum je vysoce nákladná činnost, v dnešní době mimo jiné také proto, že jde o činnost energeticky velmi intenzivní. Například v poměrech našeho institutu CEITEC na Masarykově univerzitě představuje provoz přístrojů a technologií potřebných pro vědu zhruba 90 procent spotřeby energií v daném roce. Energetická krize je proto fenoménem, který na nás coby vědecké instituce významně dopadá“, uvedl ve svém dopise Jiří Nantl.

Výzkumné infrastruktury v České republice jsou na velmi vysoké úrovni, a to i v evropském srovnání. „Existuje velmi dobře propracovaný systém podpory výzkumných infrastruktur, což umožňuje koncentrovat nejnákladnější vědecké technologie a služby a maximálně efektivním způsobem je dávat k dispozici pro celou vědeckou komunitu, nikoli jen pro výzkumné týmy instituce, která danou infrastrukturu provozuje. Tento systém podpory výzkumných infrastruktur, ačkoli formálně je součástí účelové podpory výzkumu, fakticky představuje druhý pilíř, na kterém vedle samotného institucionálního financování stojí bazální podpora české vědy, zvláště v oborech experimentálního výzkumu,“ uvedl Nantl.

Jiří Nantl upozornil také na skutečnost, že v podmínkách České republiky, jako země s relativně nízkým podílem institucionálního financování, má podpora výzkumných infrastruktur naprosto zásadní význam. „Celý systém výzkumných infrastruktur je podepřen velmi robustním systémem mezinárodního hodnocení. Kvalita mezinárodní evaluace výzkumných infrastruktur patří dnes k tomu nejlepšímu, co český stát v oblasti politiky výzkumu a vývoje vytvořil,“ vysvětlil Nantl.

„Velmi se proto přimlouvám, aby vláda České republiky při nadcházejícím rozhodování o podmínkách financování výzkumných infrastruktur vzala v úvahu, že jejich adekvátní podpora je dnes mimo jiné zásadním nástrojem pro posílení odolnosti české vědy, zejména oborů experimentálního výzkumu, vůči dopadům krize,“ dodal závěrem Jiří Nantl.

Tématu financování výzkumných infrastruktur se bude věnovat i nadcházející celosvětová konference ICRI (International Conference on Research Infrastructures) 2022, která se bude konat od 17. do 21. října v Brně. Stěžejními tématy ICRI 2022 budou mobilizace výzkumných infrastruktur v reakci na pandemii Covid-19 a role výzkumných infrastruktur v ekonomické obnově a posilování připravenosti světové populace reagovat na budoucí krizové scénáře a krizové události. Na konferenci se registrovalo přes 500 účastníků z celého světa a součástí konference bude také zasedání Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI). Téma financování výzkumných infrastruktur bude vzhledem k současné energetické krizi zajisté dalším stěžejným tématem konference ICRI 2022.

Alliance4Life

Alliance4Life vznikla začátkem roku 2018 jako unikátní evropská iniciativa, která propojuje vědecká centera zaměřená na biomedicínské vědy v zemí střední a východní Evropy. Jejím posláním je podporovat a posilovat celoevropskou excelenci ve výzkumu a jeho přínosy pro společnost, lidské zdraví a kvalitu života. Deset zakládajících členů formalizovalo existenci aliance jako trvalé struktury v říjnu 2019 ve Vilniusu podepsáním memoranda o porozumění, a pokračovalo ve spolupráci i v nesnadném roce 2020. V roce 2021 byly do Alliance4Life přizvány další dvě členské instituce z Bulharska a Rumunska. V České republice ji zastupují dvě brněnské instituce – CEITEC Masarykova univerzita a FNUSA-ICRC. Partneři Alliance4Life si kladou za cíl přispět ke zmenšení inovační mezery zlepšováním institucionální kultury a zaváděním efektivního strategické řízení výzkumných institucí v zemích střední a východní Evropy.  Všichni členové konsorcia se zavázali k vytváření kultury, která podporuje vědeckou excelenci nejen prostřednictvím nezávislé evaluace vědy, ale i hodnocením institucionální praxe s jasným cílem profesionalizovat management výzkumu v regionu střední a východní Evropy. Partneři aliance spolupracují na mezinárodních výzkumných projektech a iniciují spolupráce s průmyslem. Velká pozornost je věnována kariérnímu rozvoji výzkumných pracovníků a pracovnic, podpoře talentů a vytváření vědeckých sítí. Partneři proaktivně zvyšují kompetence manažerů vědy a výzkumu v rámci vlastní Reseach Managment and Administration (RMA) akademie. Velkou výhodou je členství a aktivní zapojení centra CEITEC do další důležité aliance – EU LIFE, která spojuje přední západoevropské výzkumné instituty z oblasti věd o živé přírodě. CEITEC je tak mostem mezi západem a východem, což umožňuje sdílet zkušenosti a příklady osvědčené praxe mezi oběma regiony s potenciálem jejich rozšíření na celou střední a východní Evropu.

 

Čtěte více

Novinky

Deset předních výzkumných organizací sdružených v Alliance4Life usiluje o…

16. 1. 2018

Novinky

Jak zlepšit situaci české vědy? Odpovědi nastínil národní kulatý stůl…

27. 5. 2019

Novinky

Alliance4Life formálně potvrdila svou existenci

7. 10. 2019

Novinky Tiskové zprávy

Alliance4Life publikovala novou studii, která prezentuje nový pohled na mezeru…

27. 2. 2020