6. listopadu 2020

Vědecký institut CEITEC VUT v Brně patří ke světové špičce ve výzkumu v oblasti pokročilých nanotechnologií. K těmto úspěchům přispěly také významné dotace EU. Více nastínil ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba



CEITEC VUT je součástí centra vědecké excelence CEITEC. Můžete nám stručně nastínit, jakými vědeckými oblastmi se CEITEC VUT zabývá a jak si stojí ve srovnání s podobnými centry ve světě? 

CEITEC VUT se svojí výzkumnou infrastrukturou má ideální podmínky pro základní i aplikovaný výzkum v oblasti pokročilých nanotechnologií a pokročilých materiálů. Čisté laboratorní prostory CEITEC NANO patří svojí rozlohou mezi největší ve střední Evropě. S přístroji, kterými jsou vybaveny, i úrovní našeho výzkumu můžeme hravě konkurovat světovým výzkumným institucím. Navíc postupně u nás budujeme silnou mezinárodní vědeckou komunitu. Aktuálně v našem institutu působí vědci z více než třiceti zemí světa. 

V čem spatřujete hlavní přínos projektu CEITEC NANO+, který byl podpořený evropskou dotací ve výši 124 milionů korun? 

Klíčovým přínosem tohoto navazujícího projektu CEITEC NANO+ bylo, že jsme mohli zmodernizovat přístrojové vybavení naší výzkumné infrastruktury, a tím ji udržet z hlediska vybavení na špičkové, stále rostoucí světové úrovni. Díky takto excelentně vybaveným laboratořím se nám daří zaujmout přední vědce z celé Evropy i světa, aby přicházeli realizovat svůj výzkum do Brna, díky čemuž se u nás výrazně zvyšuje úroveň vědy. 

Kterými zajímavými vědeckými výzkumy či výstupy vašich týmů se může CEITEC VUT pochlubit? 

Momentálně u nás působí 16 vědeckých skupin, které realizují svůj výzkum v oblastech nanotechnologií, biotechnologií a pokročilých materiálů. Jedinečných výstupů jejich vědecké a výzkumné práce je celá řada. Je těžké vybrat ty společensky nejúspěšnější. Určitě mezi ně můžeme zařadit licencovaný holografický mikroskop či stavbu přístroje magnetické rezonance, který po dokončení bude znamenat světový úspěch, nebo přípravky na regeneraci živých tkání. Nesmíme přitom ale zapomínat na to, že jedním z hlavních výstupů jsou původní vědecké práce, kterých má CEITEC na svém kontě už přes 1500 a jež jsou ve vědeckém prostředí nadprůměrně citovány. 

Jak podporujete či oceňujete vědce, kterým se u vás daří? 

Vědci u nás dostávají plnohodnotný servis srovnatelný s jinými vyspělými laboratořemi ve světě. Naše grantové oddělení pomáhá jak s vyhledáváním příležitostí, tak s implementací úspěšných grantů. Značka CEITEC dnes otevírá dveře v mezinárodních vědeckých konsorciích. Nově máme také například speciální program na podporu zakládání spin-off a licencovaných firem, které vznikly za relativně krátkou existenci CEITEC už čtyři. 

Často se mluví o tom, že není dostatek financí na výzkum. Jak je na tom vaše zařízení? 

Financí není a nebude nikdy dost na to, aby se splnil vědecký plán každého vědce. Velmi nás v této souvislosti limituje nejistota v rozdělování prostředků institucionální podpory podle nové metodiky M17+ hodnocení výzkumných organizací, která ale ani po letech zavádění není plně funkční. Tyto prostředky jsou často jediné volně použitelné finanční zdroje, které můžeme využít pro rozvoj našeho vědeckého institutu. Tato nejistota nám dlouhodobě omezuje naše vize a plány, kterých bychom chtěli dosáhnout. 

Se kterými firmami a vědeckými společnostmi spolupracujete? 

Spolupracujeme s desítkami technologických lídrů a vědeckých společností. Společné výzkumné a vědecké projekty například řešíme s institucemi jako švýcarský ETH Zurich nebo izraelský Weizmann Institute of Science. V oblasti komerčního výzkumu velmi úzce spolupracujeme s řadou českých a zahraničních firem. 
Z českých jde také o mladou inovativní firma NenoVision, která je naší první spin-off společností. Jde o podnikatelský subjekt založený za účelem komercializace duševního vlastnictví vytvořeného výzkumnou organizací. 

Které výzkumy v oblasti nanomateriálů a nanotechnologií v poslední době vás osobně něčím překvapily či dokonce zaskočily? 

Například návazně na obor nanotechnologií jsou velmi revoluční a perspektivní kvantové technologie, které zažívají prudký vzestup. Kvantová teorie objasňuje, jak se hmota chová například na úrovni elektronů. Například tentýž elektron může být ve stejný okamžik na různých místech díky superpozici. Na rozdíl od binárního bitu, který může nabýt pouze stavu 0 nebo 1, totiž může být qubit současně 1 i 0. Tím se šetří čas těchto výpočtů a exponenciálně se tak zvyšuje rychlost počítače. Možnosti jsou takřka neomezené. Kvantové technologie přitom přinesou posun výzkumu například při vývoji nových typů laserů, optických součástek, kvantových počítačů, ale také pokročilých funkčních materiálů a technologií, nových vysokoteplotních supravodičů. Využití kvantových principů může zrychlit počítače až milionkrát a povýšit kryptografické bezpečnostní šifry na nerozluštitelné. 

Projekt CEITEC Nano+ byl podpořen evropskou dotací z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

                                   


Zdroj: Deník.cz

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory

CEITEC Nano může navštěvovat kdokoliv, musí však mít jasný výzkumný záměr

16. 9. 2019